przestrzeń
jakość
i ściany
nie przebijesz :)

Hale betonowe - konstrukcje betonowe lub/a żelbetowe

Jeśli decydujemy się na montaż hali, przede wszystkim warto jest zastanowić się nad tym, czy będzie ona wykonana ze stali, czy też betonu. W tym artykule zajmiemy się tą drugą opcją, choć nie skupimy się na halach, tylko i wyłącznie z betonu, ale również konstrukcjach żelbetowych. Przyjrzyjmy się w związku z tym jaka jest różnica pomiędzy halami żelbetowymi a betonowymi.

Żelbet a beton
W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest żelbet, bo wydaje się, że w dalszym ciągu termin ten dla wielu nie jest do końca jasny. Otóż warto mieć świadomość tego, że żelbet to nic innego jak beton, ale nie czysty, a z domieszką stali. Nieco inaczej to wygląda, jeśli chodzi o hale betonowe. Należy bowiem podkreślić, że beton to materiał bardzo dobrze pracujący na ściskanie. Gorzej jest jednak i to znacznie z rozciąganiem. Oczywiście nie oznacza to też tego, że takie konstrukcje z betonu nie są niczym wzmacniane. Rzecz jasna mogą być zbrojone, ale tylko wtedy, kiedy wartość zbrojenia będzie mniejsza niż wartość minimalna dla elementu żelbetowego. Z konstrukcjami stricte betonowymi do czynienia mamy między innymi w przypadku zapór, mostów, nawierzchni dróg, filarów czy ścian oporowych.

Jak wyglądają konstrukcje żelbetowe?
Zobaczmy w związku z tym, jak wyglądają konstrukcje żelbetowe. Otóż podkreślmy, że hale betonowe w tej formie oraz inne budowle składają się z betonu oraz ułożonej odpowiednio stali zbrojeniowej. Przy takim połączeniu istotne jest to, że stal bardzo dobrze pracuje przy rozciąganiu, a beton jak już zresztą wspomnieliśmy wyżej, dobrze pracuje na ściskanie. Dlatego też takie hale betonowe z dodatkiem stali sprawdzają się naprawdę znakomicie. Wielu uważa, że minusem w tym przypadku jest czas powstania konstrukcji w tej formie. W zasadzie nie różni się to wiele od czasu wznoszenia konstrukcji betonowych. Poza tym konstrukcje żelbetowe wykonać możemy tak na miejscu budowy, jak i rzecz jasna w zakładzie prefabrykacji.

Ze wszelkiego rodzaju halami spotkamy się dziś na okrągło, co oczywiście możemy zrozumieć. Należy bowiem zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach hale mają naprawdę bardzo szerokie zastosowanie. Wystarczy wspomnieć o tym, że mogą być to hale przemysłowe, logistyczne czy magazynowe. Wybór jest w związku z tym naprawdę bardzo szeroki. W takiej sytuacji warto jest się dobrze przyłożyć do odpowiedniej selekcji, bo oczywiste jest, że taka inwestycja pociąga także za sobą dość duże nakłady finansowe. Jakie hale w związku z tym wydają się być tutaj najlepsze? Przyjrzeliśmy się trzem rodzajom takich konstrukcji, a więc halom stalowym, betonowym i żelbetowym.

Hale ze stali
Zacznijmy od hali wykonanych ze stali, bo wydaje się, że to właśnie one cieszą się dziś największą popularnością. Warto jest się zastanowić dlaczego. Otóż na pewno bardzo ważne jest tutaj to, że taka hala wzniesiona może być w bardzo krótkim czasie. Tworzą ją bowiem moduły hal. Oczywiście wszystko zależne jest tutaj od wielkości takiej hali, a także przygotowania pod nią podłoża, ale zdarza się, że hale te wznosi się w przeciągu miesiąca. Poprzez moduły hal czas wzniesienia takiej konstrukcji ograniczony jest w związku z tym do minimum. Szybszy czas realizacji to natomiast szybsze oddanie do użytku, a to oznacza tylko tyle, że hala wcześniej zacznie na siebie zarabiać. To dla przedsiębiorców powinno być natomiast czynnikiem decydującym. 

Konstrukcje żelbetowe
Obecnie coraz częściej wraca się do konstrukcji żelbetowych i wydaje się, że taki trend nadal będzie miał miejsce. Największą zaletą takiej budowli jest to, iż są one naprawdę wysokiej jakości. Poza tym charakteryzują się również wysoką ochroną przeciwogniową. Minusem może być w tym przypadku natomiast czas wzniesienia takiej hali.

Hale z betonu
Poza wyżej wymienionymi konstrukcjami skupmy się jeszcze na halach z betonu. Otóż tu moduły hal także wchodzą w grę. Jak w związku z tym widzimy każdy przedsiębiorca, któremu zależy na wzniesieniu hali ma w czym wybierać.