przestrzeń
jakość
i ściany
nie przebijesz :)

Modułowe boksy na odpady i śmieci

Boksy na odpady są dziś na porządku dziennym. Jest to jednak zrozumiałe, bo trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że wraz z coraz większymi opłatami z tytułu ich wywożenia przez służby komunalne, coraz więcej ludzi próbuje swoje śmieci podrzucić sąsiadom. Nic też nie wskazuje na to, aby taki stan rzeczy miał się zmienić. Dlatego też bardzo dobrym pomysłem są tutaj specjalnie przygotowane boksy na odpady, które skutecznie to uniemożliwiają, a przynajmniej w wielkim stopniu utrudniają. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak powstają takie boksy i czy są to wymiary standardowe, czy też można je stworzyć pod indywidualne zamówienie klienta.

Boksy na odpady

Zacznijmy od tego, że są to boksy modułowe, a w związku z tym ich najważniejszą częścią jest, a w zasadzie moduły, ponieważ jest ich tutaj kilka lub nawet kilkanaście. Co to oznacza dla zwykłego Kowalskiego? W zasadzie nic poza tym, że taki moduł boksu łatwo jest połączyć z kolejnym, co na pewno skraca czas wzniesienia samej konstrukcji. W zamówione miejsce przywożone są bowiem w całości, a więc jedynym zadaniem ekipy montującej jest tutaj połączenie kolejnych modułów. Jak to natomiast wygląda w przypadku ich wielkości? W zasadzie moduły takie mogą być tak pojedyncze, jak i mieścić w sobie kilka pojemników na śmieci. W każdej firmie, która w swojej ofercie ma takie boksy, znajdziemy bowiem przynajmniej kilka różnych wymiarów, a więc wydaje się, że każdy powinien znaleźć boks najbardziej sobie odpowiadający.

Podłoże do boksów na śmieci 

Niezależnie od tego, jakiej wielkości będzie moduł boksu, przy ich montażu należy pamiętać o tym, aby dobrze przygotować pod taki boks podłoże. Ich montaż odbywa się na wylewce betonowej za pomocą kotw, choć da się je również ustawić na fundamencie punktowym. Co warte podkreślenia przy zamówieniu możemy zlecić także płytkowanie boksu, choć to jest już opcja dodatkowo płatna. Mimo wszystko na pewno poprawia nie tylko funkcjonalność takiego boksu na odpady, ale również jego wygląd.

 

Po budowie domu każdy z nas powinien zastanowić się jeszcze na tym, gdzie usadowić na naszej posesji boksy na odpady, co jednak nie jest takie proste, jakby się nam mogło wydawać. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że w pewnym sensie ogranicza nasze poczynania tutaj także kwestia prawna, bo nie możemy ich usadowić tam, gdzie nam się tylko podoba. O czym w związku z tym należy pamiętać, przygotowując?

Co mówi prawo?

W pierwszej kolejności skupmy się na prawie. Otóż należy podkreślić, że pojemniki na odpady muszą być umiejscowione minimum dziesięć metrów od naszego domu. Poza tym należy pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Otóż muszą one znajdować się w odległości minimum trzech metrów od granicy z działką sąsiada, choć zasady nie są tu jednoznaczne dla wszystkich. I tak boksy na odpady mogą powstać tuż przy granicy z sąsiadującą działką, jeśli także i jego pojemniki znajdują się w danym miejscu. Poza tym nie musimy się na tym skupiać, jeżeli to my jesteśmy pierwszymi lokatorami, a okoliczne nam działki nie są zabudowane.

 

Przy boksach na odpady ważne jest miejsce i dojazd

Funkcjonalność
Oczywiście nie da się ukryć, że takie boksy na odpady muszą być także funkcjonalne. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że dostęp do nich zarówno dla mieszkańców posesji, jak i służb komunalnych wywożących odpady powinien być bezproblemowy. Rzecz jasna taki boks nie może być zbyt mały. Muszą się w nim bowiem zmieścić wszystkie pojemniki.

Jak wykończyć boksy?
Nie bez znaczenia jest także to, jak wykończymy takie boksy na odpady, choć większość z nas nie przykłada do tego należytej wagi. Na pewno warto jest je zaopatrzyć w furtki. Dziś zdarza się dość często, że ludzie wykorzystują otwarte boksy do tego, aby podrzucać do nich swoje śmieci. Zamknięcie ich na furtkę uniemożliwi tak nikczemne zachowanie. Warto jest także postawić na daszek, który będzie chronił nie tylko przed opadami, ale również nadmiernym słońcem. Korzystnie jest też wewnętrzne ściany boksów pokryć materiałami zmywalnymi, które w razie potrzeb będziemy mogli szybko doprowadzić do czystości.

Boksy śmietnikowe są dziś spotykane niemal wszędzie i rzecz jasna trudno jest się temu dziwić. Wszak każdy z nas w ciągu roku jak podają badania, generuje około czterech ton śmieci, a przecież musimy je gdzieś gromadzić. Te trafiają właśnie do boksów, które następnie opróżniają ze śmieci służby oczyszczania miasta. Dziś boksy mogą być naprawdę różne. Warto jest się zastanowić nad tym, jak montuje się takie konstrukcje i czy jest to rzeczywiście tak skomplikowane, jak się wielu wydaje. Przyjrzyjmy się w związku z tym, jak przebiega montaż boksów i z czego się one składają.

 

Modułowe boksy, czyli budowa ścian z możliwością zmian 


Zacząć należy od tego, że takie boksy śmietnikowe mają naprawdę wiele wymiarów. To, na jaki się zdecydujecie zależne powinno być przede wszystkim od tego, ile pojemników będzie się w danym boksie znajdować. Oczywiście im będzie ich więcej, tym także i boks musi być większy. Jeśli chodzi o montaż boksów, to ich wielkość nie wpływa tutaj szczególnie na czas realizacji. Rzecz jasna montaż tych większych zajmie go nieco więcej, ale jako że składają się one z gotowych modułów, nie jest to czasochłonne.

Materiał
Z jakiego materiału wykonane są takie boksy? Oczywiście przede wszystkim jest to konstrukcja nośna stalowa z profili zamkniętych. Wypełnienie stanowi tu natomiast na ogół krata stalowa, a zadaszenie blacha trapezowa ocynkowana i polakierowana.

Wyposażenie
Na wyposażeniu standardowego boksu jest brama dwuskrzydłowa umożliwiająca jego opróżnienie, co jest zresztą zrozumiałe. Poza tym bardzo ważnym elementem takiego boksu jest także zamek. Jakie zamki spotykamy w takich boksach? Przeważnie są to zwykle zamki, w których boksy otwiera i zamyka się na klucz. Niemniej jednak coraz częściej spotyka się boksy, które mają elektryczny zamek. Oczywiście nie wpływa to na montaż boksów, ale na pewno wpływa na jego zabezpieczenie. Wydaje się, że taki zamek elektryczny jest dziś najlepszą możliwą formą zabezpieczenia ich przed ewentualnym włamaniem.

Czy zastanawialiście się nad tym, jak wyglądają klocki z betonu? Z pewnością wielu z was widziało je na własne oczy choć ci, którzy nie są na co dzień związani z budowlanką mogli nie mieć takiej okazji. Jedno jest tutaj mimo wszystko pewne. Na pewno tego typu artykuły są dziś coraz bardziej popularne i nic też nie wskazuje na to, aby na owej popularności w najbliższym czasie miały stracić. Jeżeli już spodziewamy się jakichś zmian, to raczej sprzedawać się one będą w coraz większych ilościach. Nie ma w tym zresztą nic nadzwyczajnego, bo trzeba zaznaczyć, że również i ich zastosowanie jest szersze niż jeszcze parę lat temu. Tworzy się z nich między innymi ściany zaporowe, a więc mają szerokie zastosowanie w tworzeniu wszelkich boksów na materiały sypkie i nie tylko.

Boksy modułowe czyli słabe ? Niee w tym przypadku :)


Wielu może wydawać się, że klocki do boksów nie stworzą odpowiednio mocnej konstrukcji. Jest to jednak nieprawda, bo rzeczywiście sprawdzają się one tu znakomicie. Nawet mimo tego, iż zazwyczaj nie łączy się ich żadnym spoiwem, a jedynie układa się jedne na drugich. Jak w związku to możliwe, że tworzą tak mocne i sztywne konstrukcje? Przede wszystkim należy tutaj zauważyć, że takie klocki do boksów mają specjalne wypustki. Cała sztuka polega na tym, że wypustki jednego klocka wchodzą w kolejny i tak dalej. To wszystko sprawia, że konstrukcja taka jest niezwykle stabilna. Dodajmy tu, że można je jednak ze sobą połączyć zaprawą, a nawet przymocować klocki do boksów ułożone na samym dole do powierzchni, choć na ogół się tego nie robi, bo nie ma takiej potrzeby.

 

Montaż boksów śmietnikowych - coś dla koparki , wózka i innych łatwo dostępnych sprzętów


Taki sposób łączenia owych klocków ma jeszcze jedną zaletę. Oczywiście dzięki temu daną konstrukcję możemy wznieść w ekspresowym tempie. Co jednak ważne równie łatwo jest ją rozebrać. Dzięki temu owe klocki do boksów mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Nie zatracą swoich właściwości i niezależnie od tego, ile razy zostaną użyte, nadal będą doskonale nadawać się do tego, aby tworzyć z nich takie ściany.

Nie da się ukryć, że w dobie XXI wieku podrzucanie śmieci to prawdziwa plaga i z całą pewnością nadal tak będzie. Tym bardziej że dziś opłaty za wywóz odpadów są coraz droższe. W takiej sytuacji ludzie szukają oszczędności, a więc na pewno nadal będą je podrzucać. Warto jest się w związku z tym zastanowić nad tym, jak się przed tym uchronić, co chyba nie jest takie trudne, jak się wielu wydaje. Warto bowiem mieć na uwadze, że wiele zależy tutaj od tego, jak zabezpieczone będą takie boksy. Przyjrzyjmy się w związku z tym, jak wyglądają takie boksy i czy jesteśmy zmuszeni tu do jakichś specjalistycznych zabezpieczeń?

 

System bezpieczeństwa dla mieszkańców czyli boksy betonowe zamykane.

Standardowy zamek
W pierwszej kolejności skupmy się na możliwości zamknięcia takich boksów na zwykły klucz. Oczywiste jest tutaj to, że budowa boksów w tej formie nie jest zbyt skomplikowana, ponieważ producenci nie sięgają tutaj po specjalne zabezpieczenia, ale zwykle wkładki, jakie spotykamy choćby w drzwiach. Czy jest to rozwiązanie wystarczające? Wydaje się, że tak, choć z drugiej strony należy podkreślić, że na pewno nie najlepsze. W takiej sytuacji mieszkańcy danego osiedla dostają komplet kluczy. Warto podkreślić, że takie zamki można też łatwo wymienić.

Zabezpieczenia elektroniczne
Obecnie coraz częściej spotykamy się z tym, że budowa boksów jest bardziej nowoczesna. Mowa tu między innymi o zamkach elektrycznych, które wydaje się, że są dziś najwyższym poziomem ochrony. Jak wygląda otwieranie i zamykanie takich boksów? Otóż na ogół wygląda to tak, że zamki elektroniczne są tutaj bardzo podobne do tego, co znajdziemy w domofonach. Jest to bardzo zbliżona konstrukcja. Tak więc osoby, które chcą się do takiego boksu dostać, muszą znać kod do drzwi do niego prowadzących. Bez podania odpowiedniego kodu wejście do wewnątrz nie jest możliwe. Z pewnością wielu z was jest zdania, że takie zabezpieczenia nie są potrzebne. Rzeczywiście być może budowa boksów nie musi ich uwzględniać, ale wydaje się, że jest to dobre rozwiązanie. Wszak jeśli wy musicie płacić za wywóz śmieci, to dlaczego ktoś, kto generuje ich równie wiele ma być z takiej opłaty zwolniony? Ba, przez to, że podrzuca je wam, dodatkowo to was naraża na większe koszta.