przestrzeń
jakość
i ściany
nie przebijesz :)

Systemy gromadzenia i segregacji odpadów

Odpady powstają wszędzie i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież sami je generujemy. Warto jest sobie zdać sprawę z tego, że ich największa ilość powstaje w dużych skupiskach miejskich, gdzie gospodarka jest na wysoko rozwinięta, a miasto zamieszkiwane jest przez setki tysięcy czy też miliony mieszkańców. To właśnie w takich dużych skupiskach miejskich gospodarka odpadami jest najważniejsza i zarazem najtrudniejsza. Dlatego też bardzo istotną kwestią jest tam system segregowania odpadów. Czym są w związku z tym takie systemy do odpadów i jak możemy je podzielić?

Trzy sposoby gromadzenia odpadów
Zacznijmy od sposobów gromadzenia wygenerowanych odpadów. Oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy się tutaj skupić na odpadach, które generujemy osobiście i gromadzimy w miejscu ich wytworzenia, a więc na przykład naszych domach. Poza tym takie systemy do odpadów zawierają w sobie jeszcze publiczne kontenery lub lokalne punkty zbierania odpadów i mobilne punkty zbierania odpadów niebezpiecznych. Na poczet tego ostatniego systemu zaliczamy specjalnie przystosowane do zbierania takich niebezpiecznych śmieci ciężarówki.

Kolory ułatwiające segregacje
Bardzo ważna jest dziś segregacja odpadów, do której jesteśmy niejako zmuszeni. Każdy z nas musi bowiem segregować odpady do specjalnych toreb przeznaczonych do gromadzenia odpadów. Co warte podkreślenia mają one różne kolory, co na pewno w wielkim stopniu ułatwia taką segregację. Warto zatem przyjrzeć się danym kolorom worków i tego, co możemy w nich umieścić. Zacznijmy od worków w kolorze niebieskim, do których wrzucamy między innymi spreje, puszki, butelki plastykowe, kosmetyki, tetra paki oraz aluminium. W workach w kolorze zielonym umieszczamy natomiast odpady organiczne, a w brązowym komunalne. Nie da się ukryć, że takie systemy do odpadów pomagają w segregacji, choć w dalszym ciągu wielu ludzi nie przykłada do tego należytej wagi, za co jednak grożą surowe kary. Warto zatem przepisów segregacji odpadów przestrzegać.

Każdy z nas generuje określoną ilość śmieci, co oczywiście jest zrozumiałe. Z pewnością wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale jeśli wierzyć badaniom, a też nie ma powodów, aby tego nie robić, statystycznie każdy Polak rocznie generuje nawet cztery tysiące kilogramów odpadów. Naprawdę dużo, choć do rekordzistów pod tym względem nam daleko, ponieważ mieszkańcy krajów skandynawskich są w stanie wyprodukować ich nawet pięć razy więcej. Nie tym chcieliśmy się jednak tutaj zająć, a inną bardzo kluczową kwestią związaną z odpadami, a dokładniej ich segregacją. Każdy z nas musi mieć świadomość tego, że istnieją systemy do segregacji odpadów, które nam w tym pomagają. O jakich w związku z tym systemach tutaj mówimy?

Odpady a kolorowe worki
Najistotniejszy jest tutaj chyba podział na kolory. Otóż każdy rodzaj śmieci ma swój własny kolor worka, do którego należy go wrzucić, co na pewno w jakimś sensie ułatwia segregację takich odpadów. Obecnie wyróżniamy tu worki zielone, brązowe i niebieskie. Co zatem wrzucimy do poszczególnych worków, patrząc na przepisy regulowane przez systemy do segregacji odpadów?

Worki zielone
Zacznijmy od worka zielonego. W nim umieszczamy wszelkiego rodzaju odpady organiczne. Co możemy do nich zaliczyć? Przede wszystkim są to wszystkie ścinki i inne tym podobne produkty, które zostają odrzucone przy przygotowywaniu posiłków.

Worki niebieskie
Znacznie szerszą sferę obejmują worki niebieskie. Te skupiają w sobie choćby puszki, spreje czy aluminium. Wrzucać do nich należy również butelki plastykowe, a nawet kosmetyki.

Worki brązowe
W tym worku znaleźć się powinny wszystkie odpady, które nie znalazły miejsca w poprzednich workach. Możemy powiedzieć, że jest to worek na odpady komunalne, których nie da się ponownie wykorzystać, choć z zastrzeżeniem, że nie mogą to być odpady pochodzenia chemicznego. Teraz wiecie, do jakich worków należy wrzucać określone śmieci, a jako że systemy do segregacji odpadów zostały stworzone z myślą o ochronie naszego środowiska, to warto jest się do tego zadania przyłożyć.