przestrzeń
jakość
i ściany
nie przebijesz :)

Elki betonowe czy bloki modułowe ?

Mury oporowe służą do utrzymania w stanie statecznym gruntów rodzimych lub nasypowych. Głównym zadaniem prefabrykowanych murów oporowych jest szybkość i łatwość w kształtowaniu terenu, podtrzymaniu skarp, wyrównywaniu różnic wysokościowych krajobrazu w ogrodach, na tarasach, lub wokół obiektów budownictwa naziemnego.

Zastosowanie i problemy

Mają zastosowanie min. w drogownictwie, budownictwie ogólnym, lądowym, przemysłowym i rolniczym. W budownictwie kolejowym, jako system peronowy stosowane są do podparcia materiałów sypkich, jak również do budowy zasieków. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie.

Można stosować elki betonowe do skarp i zasieków ale pojawia się problem gwarancjii i zastosowania. Przy montażu elek powinno się wykopać część gruntu pod stopy, ponieważ powinno się je fundamentować. Dodatkowo powinno się obsypać tył ścian aby nie złamały się. Niestety pomimo takich zabiegów, jeśli l-ka betonowa się złamie lub uszkodzi nie ma mozliwości reklamacji, ponieważ jest to uszkodzenie mechaniczne. Występują też powszechnie "klawiszowania" pomiędzy ścianami. Każda obciążona elka wychyla się w tył. Bardziej obsypana materiałem wychyli się jeszcze mocniej co powoduje przesypytanie się materiału pomiędzy ścianami.

Tak więc cały artykuł dość mocno podkreśla iż dawny PRL-owski system ścian i murów oporowych jest możliwy do stosowania ale bloki mobilne to komfort jakiego na elkach się nie doświadczy. Nie wspominając już o możliwości podwyższenia czy zmiany miejsca postawienia grodzi.