przestrzeń
jakość
i ściany
nie przebijesz :)

Mury oporowe z bloczków betonowych

Z murami czy też murkami oporowymi spotykamy się dziś naprawdę często i na pewno nadal będą one zyskiwać na popularności. Mają one bowiem bardzo szerokie zastosowanie. Wielu nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak takie murki wykonać. W związku z tym przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej. Poza tym sprawdzimy, jak na takich murkach wypadają dodatkowo balustrady oporowe, bo także umieszcza się je na nich coraz częściej.

Wysokość
Zacznijmy tutaj od wysokości takich murków. Jak podają specjaliści, jeśli nie mają one być pochylone, to ich wysokość nie powinna przekraczać 80 centymetrów. W sytuacji, kiedy są wyższe, należy je pochylić o 10-15 procent w stronę skarpy.

Suche murki oporowe
Do budowy takich murków nie wykorzystujemy zaprawy, a stabilność całej konstrukcji zapewnia odpowiednie ułożenie poszczególnych jej elementów. Murki takie wznoszone są z kamiennych ciosów lub kamieni łupanych.

Gotowe prefabrykaty
Nie ma problemu ze wznoszeniem takich murków z gotowych kształtek. Te mają kształt okrągłych, prostokątnych lub wielościennych donic, które nie mają dna. Układa się je jedna na drugą, przesuwając w stronę skarpy, a następnie wypełnia ziemią lub żwirem. Następnie sadzi się w nich rośliny.

Murki z betonu
Zdarza się, że takie murki tworzy się także ze zbrojonego betonu, co jednak nie jest zadaniem łatwym. Plusem jest w tym przypadku to, że murki możemy wówczas dowolnie kształtować. Między innymi możliwe jest tworzenie wszelkich łuków. Różnie możemy też wykończyć ich powierzchnię, na przykład wykorzystując do tego balustrady oporowe. Warto jest przy tym pamiętać o tym, aby przy murkach z betonu za nimi ułożyć warstwę odsączająca. U podstawy umieścić natomiast trzeba sączki drenarskie. Jedno jest tutaj pewne. Z całą pewnością warto jest stawiać na takie murki, które doskonale mogą przytrzymywać określone skarpy. Dodatkowo zawsze można je jakoś udekorować. Dlatego też przy kształtkach powinniśmy zadbać o piękne kwiaty, a murkach z betonu o tym, aby przymocować do nich balustrady oporowe.