przestrzeń
jakość
i ściany
nie przebijesz :)

Mury z betonu

Czy zastanawialiście się, do czego służą mury oporowe? Z pewnością nie, bo na pewno większość z was nie ma nawet bladego pojęcia, do czego są dziś one wykorzystywane. Nie da się jednak ukryć, że ich zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie, a co ważniejsze z każdym rokiem się ono zwiększa. Dlatego też warto jest dokładnie przyjrzeć się tym elementom budowlanym, bo być może także i wy też będziecie musieli z nich w najbliższym czasie skorzystać. Coraz częściej dzieje się tak, że takie mury z betonu są integralną częścią naszych ogrodzeń. Oczywiście ogrodzenie z muru nie będzie wyglądało okazale, ale tylko wtedy, jeśli będzie poprowadzone po całości posesji. Jeśli połączymy je z ogrodzeniem z drewna czy stali, na pewno warto jest wziąć taką kompozycję pod uwagę. Jednak o wiele szerzej wykorzystuje się dziś takie mury z betonu na placach budowy. Czemu w związku z tym służą i jakimi parametrami się odznaczają?

Ogromna wytrzymałość
Przede wszystkim należy w tym miejscu zaznaczyć, że takie mury oporowe mają ogromną wytrzymałość na obciążenia statyczne, choć nie tylko, bo również są trwałe i odporne na warunki środowiskowe. Nie jest to ich jedyna zaleta. Poza tym nie można zapominać o tym, że żadnego problemu nie sprawia ich montaż. Ta czynność jest naprawdę prosta, choć oczywiście będziemy do tego potrzebować specjalistycznego sprzętu. Najlepiej jeśli będzie to hak, choć przywożone na plac budowy mury z betonu rozładować można także przy pomocy wózka widłowego, gdyż przyjechać mogą złożone na palecie. Drugą formą transportu jest przewożenie ich w pionie w pozycji identycznej z tą, w jakiej się je montuje.

Bogactwo rozmiarów i kolorów
Przy zastosowaniu publicznym nie ma to wielkiego znaczenia, ale na pewno przy wykorzystaniu murów oporowych na użytek prywatny, wielką wagę przywiązujemy do ich wyglądu, przede wszystkim koloru. Nie jest to problem, bo przy ich produkcji beton może być zabarwiony na różny kolor. Poza tym wielką różnorodność mają także same gabaryty owych murów. Jeśli nie znaleźliśmy pośród standardowych rozmiarów czegoś, co nam odpowiada, to równie dobrze możemy złożyć indywidualne zamówienie na takie materiały.