przestrzeń
jakość
i ściany
nie przebijesz :)

Ściany i systemy oporowe

Ściany zaporowe kojarzą nam się przede wszystkim z konstrukcjami budowlanymi i rzecz jasna nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że coraz częściej są one także wykorzystywane na użytek prywatny. Jakie w związku z tym zastosowanie mają takie systemy oporowe w ujęciu prywatnym? Przede wszystkim warto jest tutaj zaznaczyć, że wykorzystuje się je na ogrodzenia. Zaznaczmy tu, że wielu ludzi uważa, że nie są one estetyczne pod względem wizualnym, choć nie jest to do końca prawda, bo w dzisiejszych czasach takie ściany oporowe mogą wyglądać naprawdę bardzo atrakcyjnie. Niemniej jednak, jako że są one wykonane z betonu, uważać trzeba także i na to, aby zabezpieczyć je przed wpływem środowiska.

Co zagraża ścianom oporowym?
Zastanówmy się nad tym, co najbardziej szkodzi naszym ścianom oporowym? Otóż przede wszystkim warto jest tutaj zwrócić uwagę na czynniki atmosferyczne. Najgorzej na takie systemy oporowe oddziałuje rzecz jasna woda. Dlatego też należy zrobić wszystko, aby zapobiec gromadzeniu się w niej wilgoci. Jak tego dokonać?

Jak zabezpieczyć ścianę oporową przed wilgocią?
Otóż należy zrozumieć, że ściana oporowa bardzo często narusza naturalne warunki wodne. Dlatego też istnieje zagrożenie spiętrzenia wody po stronie wyższego poziomu, a to może już wywołać niekorzystne ciśnienie hydrostatyczne czy spływowe. Wielkim błędem jest w takiej sytuacji retencjowanie wody po stronie zasypki. Nie należy tego robić, a wodę należy jak najszybciej usunąć. Nie jest to trudne. Wystarczające jest umieszczenie za ścianą warstwy filtrującej, pamiętając jednocześnie o tym, że jej grubość zależna jest od współczynnika filtracji zasypki. W takiej sytuacji systemy oporowe powinny być wzbogacone o rury drenarskie ze studzienkami zbiorczo-kontrolnymi. Umieścić należy je powyżej poziomu fundamentu, co uniemożliwi wypłukiwanie przez wodę drobnych cząstek gruntu. Warto jest tego dopilnować, jeśli chce się uchronić ściany oporowe przed wchłanianiem wody.