menu>
Budujemy przestrzeń


Recykling elektroniki

Chyba każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że obecnie recykling odpadów w Polsce jest na coraz wyższym poziomie, choć oczywiście nie możemy powiedzieć, że pod tym względem dorównujemy zachodowi Europy, bo tak nie jest. W tym wpisie nie chcemy się jednak zajmować recyklingiem odpadów jako całości, ale skupić się na recyklingu elektrośmieci, za które uznawane są wszelkie sprzęty elektroniczne, ich podzespoły czy baterie. Jak w związku z tym wygląda recykling odpadów, jakimi są elektrośmieci?

Dyrektywy WEEE

Zacząć należy od prawa ustanawiającego obowiązek prowadzenia odpowiedniej gospodarki sprzętem elektrycznym i elektronicznym w państwach członkowskich. Pierwszą taką dyrektywą była dyrektywa WEEE, która powstała w roku 2003, a więc jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Niemniej jednak dziś jest ona już nieaktualna. W jej miejsce powstała dyrektywa WEEE-2, która recykling odpadów w formie elektrośmieci dokumentuje od roku 2012. Wprowadziła ona wiele istotnych zmian, między innymi powstały nowe poziomy zbiórki odpadów. Od 2016 roku będzie to 40% sprzętu wprowadzonego na rynek w trzech ostatnich latach, a od 2021 aż 65% takiego sprzętu.

Recykling elektrośmieci

Na pewno recykling odpadów tego typu może być bardzo opłacalny. Wystarczy dodać, że w samych tylko telefonach i komputerach, które produkowane są w jednym roku kalendarzowym znajduje się około 3% złota, 13% palladu czy 15% kobaltu wydobywanego z kopalni. Mimo wszystko nadal dość niewiele elektrośmieci jest poddawanych recyklingowi. Dlaczego? Wydaje się, że głównym tego powodem są koszta. Warto jest bowiem zaznaczyć, że ze względu na dużą różnorodność produktów zaliczanych do tej grupy recykling musi być przeprowadzany manualnie. Dlatego też większość zebranych elektrośmieci trafia do Chin, gdyż po prostu koszta takiej pracy są tam o wiele niższe. Statystycznie uwzględnia się, że do Chin trafia nawet 70% e-śmieci, które są wygenerowane na świecie i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miałoby się to zmienić.

BETBLOK SYSTEM
56-200 Góra, ul. Witosa 1
tel. Adrian Dyjach 786 864 143
e-mail biuro@betblok.pl
realizacja: Studio Fabryka